Spelschema Fotbolls VM 2010

Betsson1000 krLäs mer
Unibet200% upp till 1000 kr + 50 freespinsLäs mer
NordicBet1000 krLäs mer

Här är spelschemat för hela Fotbolls-VM 2010. Imorgon startar VM-2010 i Sydafrika och vi kan presentera hela spelschemat, både grupp- och slutspelet. Skriv ut spelschemat och tejpa fast det på rumsbordet så att du inte missar något 🙂

Finalen spelas den 11 juli vilket betyder att vi har en hel härlig månad att lägga på fotboll. Öppningsmatchen mellan Sydafrika och Mexiko kommer att bli mycket spännande.


Spela på matcherna via Unibet – Få upp till 1200 kronor!

SVT och TV4 samsas om att sända matcherna, TV4 kommer bland annat att visa Sven-Göran Eriksson och hans Elfenbenskusten mot Portugal och Brasilien i “dödens grupp”, Lars Lagerbäcks Nigeria, Holland – Danmark och matcher med England, Argentina, Italien och Tyskland.

TV4 visar även fyra åttondelsfinaler, två kvartsfinaler, en semifinal och matchen om tredje pris. Övriga matcher visas i SVT.

Gruppspelet

Fredag 11 juni
Sydafrika – Mexiko 16.00, TV4
Uruguay – Frankrike 20.30, SVT

Lördag 12 juni
Sydkorea-Grekland 13.30, TV4
Argentina – Nigeria 16.00, SVT
England – USA 20.30, TV4

Söndag 13 juni
Algeriet – Slovenien 13.30, SVT
Serbien – Ghana 16.00, TV4
Tyskland – Australien, 20:30, SVT

Måndag 14 juni
Holland – Danmark 13.30TV4
Japan – Kamerun 16.00, SVT
Italien – Paraguay 20.30, TV4

Tisdag 15 juni
Nya Zeeland – Slovakien 13.30, SVT
Elfenbenskusten – Portugal 16.00, TV4
Brasilien – Nordkorea 20.30, SVT

Onsdag 16 juni
Honduras – Chile 13.30, TV4
Spanien – Schweiz 16.00, SVT
Sydafrika – Uruguay 20.30, TV4

Torsdag 17 juni
18 Frankrike – Mexiko 13.30, SVT
19 Grekland – Nigeria 16.00, TV4
20 Argentina – Sydkorea 20.30, SVT

Fredag 18 juni
Tyskland – Serbien 13.30, TV4
Slovenien – USA 16.00, SVT
England – Algeriet 20.30, TV4

Lördag 19 juni
Ghana – Australien 13.30, TV4
Holland – Japan 16.00, SVT
Kamerun – Danmark 20.30, SVT

Söndag 20 juni
Slovakien – Paraguay 13.30, TV4
Italien – Nya Zeeland 16.00, SVT
Brasilien – Elfenbenskusten, 20.30 TV4

Måndag 21 juni
Portugal – Nordkorea 13.30, SVT
Chile – Schweiz 16.00, TV4
Spanien – Honduras 20.30, SVT

Tisdag 22 juni
Mexiko – Uruguay 16.00, SVT
Frankrike – Sydafrika 16.00, SVT
Nigeria – Sydkorea 20.30, TV4
Grekland – Argentina 20.30, TV4

Onsdag 23 juni
37 Slovenien – England 16.00, TV4
38 USA – Algeriet 16.00, TV4
39 Ghana – Tyskland 20.30, SVT
40 Australien – Serbien 20.30, SVT

Spela på matcherna via Unibet – Få upp till 1200 kronor!

Torsdag 24 juni
Slovakien – Italien 16.00, TV4
Paraguay – Nya Zeeland 16.00, TV4
Danmark – Japan 20.30, SVT
Kamarun – Holland 20.30, SVT

Fredag 25 juni
Portugal – Brasilien 16.00, SVT
Nordkorea – Elfenbenskusten 16.00, SVT
Chile – Spanien 20.30, TV4
Schweiz – Honduras 20.30, TV4

Åttondelsfinalerna

Lördag 26 juni
1A-2B (1) 16.00, SVT
1C-2D (3) 20.30, TV4

Söndag 27 juni
1D-2C (4) 16.00, TV4
1B-2A (2) 20.30, TV4

Måndag 28 juni
1E-2F (5) 16.00, TV4
1G-2H (7) 20.30, SVT

Tisdag 29 juni
1F-2E (6) 16.00, SVT
1H-2G (8) 20.30, SVT

Kvartsfinalerna

Fredag 2 juli
Kvartsfinal 1 kl 16.00
Kvartsfinal 2 kl 20.30

Lördag 3 juli
Kvartsfinal 3 kl 16.00
Kvartsfinal 4 kl 20.30

Tisdag 6 juli
Semifinal 1 kl 20.30

Onsdag 7 juli
Semifinal 2 kl 20.30

Lördag 10 juli
Bronsmatch kl 20.30 TV4

Söndag 11 juli
Final kl 20.30 SVT1

Comments are closed.